BGP

rongo

Waea-a-Tautahi (SMF): Te Kaha Rawa me te pai ake o nga mahi a muri ake nei

E mohio ana tatou katoa, ka wehewehea te muka multimode ki OM1, OM2, OM3 me OM4. Na me pehea te muka aratau kotahi? Inaa, ko nga momo o te muka aratau kotahi te ahua uaua ake i te muka multimode. E rua nga puna tuatahi mo te whakatakotoranga o te muka whatu aratau kotahi. Ko tetahi ko te raupapa ITU-T G.65x, ko tetahi atu ko IEC 60793-2-50 (i whakaputaina hei BS EN 60793-2-50). Engari kaua e korero ki nga kupu ITU-T me IEC, ka piri noa ahau ki te ITU-T G.65x ngawari ake i tenei tuhinga. He 19 nga waahanga rereke rereke o te aratau kotahi o te muka whatu kua tautuhia e te ITU-T.

Kei ia momo tona ake waahanga tono me te whanaketanga o enei whakakitenga muka whatu e whakaata ana i te whanaketanga o te hangarau punaha tuku mai i te whakaurunga tuatahi o te muka whatu aratau kotahi tae noa ki tenei ra. Ko te whiriwhiri i te mea tika mo to kaupapa he mea nui mo te mahi, te utu, te pono me te haumaru. I roto i tenei pou, ka whakamarama ake pea au mo nga rereketanga i waenga i nga whakaritenga o te raupapa G.65x o nga whanau muka whatu aratau kotahi. Ko te tumanako ka awhina koe ki te whakatau tika.

G.652

Ko te muka ITU-T G.652 e mohiotia ana ko te SMF paerewa (te muka aratau kotahi) a ko te muka te nuinga o te whakamahi. E wha nga momo rereke (A, B, C, D). He tihi wai a A me B. Ka whakakorehia e C me D te tihi wai mo te mahi awhiowhio katoa. Ko nga muka G.652.A me te G.652.B kua hangaia kia whai i te roangaru marara kore e tata ana ki te 1310 nm, na reira ka arotauhia mo te mahi i roto i te roopu 1310-nm. Ka taea hoki e ratou te mahi i roto i te roopu 1550-nm, engari kaore i te arotau mo tenei rohe na te nui o te marara. Ka whakamahia enei muka whatu i roto i te LAN, MAN me nga punaha whatunga uru. Ko nga momo rereke hou ake nei (G.652.C me G.652.D) e whakaatu ana i te tihi wai iti e taea ai te whakamahi i roto i te rohe roangaru i waenga i te 1310 nm me te 1550 nm e tautoko ana i te Whakawhitinga Whakawhitinga Whakawhitinga Ngaru Ngaru Rorohiko (CWDM).

G.653

I whakawhanakehia te G.653 muka aratau kotahi ki te whakatika i tenei pakanga i waenga i te bandwidth pai i tetahi roangaru me te mate iti i tetahi atu. Ka whakamahia e ia he hanganga uaua ake i roto i te rohe matua me te waahi matua iti rawa, a ka nekehia te roangaru o te kore whakamararatanga chromatic ki runga ki te 1550 nm kia rite ki nga mate iti rawa o te muka. Na reira, ka kiia ano te muka G.653 te muka marara (DSF). He iti te rahi o te G.653, he mea whakarite mo nga punaha whakawhiti aratau kotahi-roa ma te whakamahi i nga whakakaha muka erbium-doped (EDFA). Heoi, ko tona kukū mana nui i roto i te uho muka ka whakaputa i nga paanga kore. Ko tetahi o nga tino raruraru, wha-ngaru ranu (FWM), ka puta i roto i te punaha Wehenga Ngaru Ngaru Whakanuia (CWDM) me te kore marara chromatic, ka kore e whakaaetia te whakawhiti korero me te pokanoa i waenga i nga hongere.

G.654

Ko nga korero a G.654 e taitara ana "nga ahuatanga o te muka whatu aratau kotahi me te taura." Ka whakamahia e ia he rahinga matua nui ake i hangaia mai i te silica parakore ki te whakatutuki i te mahinga o te waa-roa me te iti o te whakaheke i te roopu 1550-nm. I te nuinga o te waa he nui te marara chromatic i te 1550 nm, engari kaore i hangaia kia mahi i te 1310 nm. Ka taea e te muka G.654 te hapai i nga taumata hiko teitei ake i waenga i te 1500 nm me te 1600 nm, i te nuinga o te waa i hangaia mo nga tono roa i raro i te moana.

G.655

Ko te G.655 e mohiotia ana ko te muka kore-kore-whakawhitiwhiti (NZDSF). He iti, he nui te mana o te marara chromatic i roto i te C-band (1530-1560 nm), he pai te mahi a nga amplifiers, he nui ake te waahanga matua i te muka G.653. Ka hinga te muka NZDSF i nga raru e pa ana ki te whakaranu ngaru e wha me etahi atu paanga kore-kore ma te neke i te roangaru marara kore ki waho o te matapihi whakahaere 1550-nm. E rua nga momo NZDSF, e mohiotia ana ko (-D)NZDSF me (+D)NZDSF. He pikinga toraro, takatika hoki ki te roangaru. Ko te pikitia e whai ake nei e whakaatu ana i nga ahuatanga marara o nga momo muka aratau kotahi matua e wha. Ko te marara chromatic angamaheni o te muka whai G.652 he 17ps/nm/km. Ko nga muka G.655 te nuinga i whakamahia hei tautoko i nga punaha roa-roa e whakamahi ana i te tuku DWDM.

G.656

I tua atu i nga muka e mahi pai ana puta noa i te whānuitanga o nga roangaru, kua hangaia etahi kia pai ake te mahi ki nga roangaru motuhake. Ko te G.656 tenei, e kiia ana ko Medium Dispersion Fiber (MDF). He mea hoahoa mo te urunga o te rohe me te muka roa e mahi pai ana i te 1460 nm me te 1625 nm. I whakawhanakehia tenei ahua o te muka hei tautoko i nga punaha-a-roa e whakamahi ana i te CWDM me te tuku DWDM i runga i te awhe roangaru kua tohua. Na i te wa ano, ka taea e ia te ngawari o te whakauru o CWDM ki nga waahi taone nui, me te whakanui ake i te kaha o te muka i roto i nga punaha DWDM.

G.657

Ko nga muka whatu G.657 te tikanga kia hototahi ki nga muka whatu G.652 engari he rereke te mahi o te whakapiko piko. I hoahoatia kia whakapiko nga muka, me te kore e pa ki te mahi. Ka tutuki tenei ma te awarua whatu e whakaata ana i te marama kotiti atu ki roto i te matua, kaua ki te ngaro i roto i te kapi, kia nui ake te piko o te muka. E mohio ana tatou katoa, i roto i nga umanga pouaka whakaata me te FTTH, he uaua ki te whakahaere i te radius piko i te mara. Ko te G.657 te paerewa hou mo nga tono FTTH, a, me te G.652 te mea tino whakamahia i roto i nga whatunga muka maturuturunga whakamutunga.

Mai i te waahanga o runga ake nei, e mohio ana tatou he rereke te tono rereke o te muka aratau kotahi. I te mea he hototahi a G.657 ki te G.652, ko etahi o nga kaiwhakatakoto me nga kaiwhakauru ka tupono ki a raatau. Inaa, he nui ake te radius piko o G657 i a G.652, he mea tino pai mo nga tono FTTH. A, na nga raru o te G.643 e whakamahia ana i roto i te punaha WDM, he uaua te tuku inaianei, kua whakakapia e G.655. Ko te G.654 te nuinga e whakamahia ana ki te tono i raro i te moana. E ai ki tenei waahanga, ko taku tumanako kei te maarama koe ki enei muka aratau kotahi, ka awhina pea koe ki te whakatau tika.


Wā tuku: Sep-03-2021